Tort weselny i ciasto – koszty

Od ważnych spraw po te bardziej błahe – organizowanie przyjęcia weselnego oraz uroczystości ślubnej wymaga od nas olbrzymiego zaangażowania. Czasem do pomocy mamy siostrę, rodziców, często koleżanki lub kolegów z pracy, czy szkoły. Co do jednego zgodni jesteśmy wszyscy – wiele spraw trzeba dopilnować osobiście, by nie było negatywnego zaskoczenia podczas przyjęcia. Mówiąc o organizacji trzeba także za każdym razem liczyć, przeliczać i zastanawiać się z czego zrezygnować, ewentualnie gdzie ciąć koszty by móc zrealizować te najbardziej wymarzone plany. Tym razem podliczając koszty ślubne i weselne przyjrzymy się słodkościom weselnym. Tort i ciasto weselne – ile to wszystko może kosztować i czy można coś zaoszczędzić nie tracąc na jakości?

   Jak zwykle w przypadku budżetu, tym bardziej weselnego, mamy dylemat – czy wystarczy. Słodkości weselne podobnie zresztą, jak inne mniej lub bardziej ważne elementy układanki ślubnej mogą czasem nas przerosnąć. Okazuje się jednak iż jest kilka szczegółów, które mogą obniżyć ostateczny koszt:

Tort weselny – tutaj możemy zaoszczędzić nie tylko na doborze odpowiedniej cukierni, w tym wypadku w grę wchodzą rodzaje zdobień, składniki z których jest wykonany oraz co bardzo ważne ilość. Trudno jednoznacznie wskazać ile tak naprawdę kawałków powinien zawierać nasz tort, by nie zabrakło dla nikogo i by zbyt dużo nie zostało. Są specjaliści, którzy ilość wyliczając mnożąc dekagramy przez ilość osób. Jeśli założymy że na jedną osobę przypada średnio 10 dekagramów plus 3-4 dodatkowo, na dokładkę, to w przypadku 100 osób mamy tort o wadze około 10 kilogramów. Na tej podstawie można mniej więcej wyliczyć jaki będzie koszt ostateczny naszego tortu weselnego. Co jeśli chodzi o cenę za kilogram? W tym przypadku ceny wahają się od 35-45 złotych za kilogram w przypadku lekkiego tortu z bitej śmietany po 50-100 złotych za tort marcepanowy. W tej kwestii można zaoszczędzić nawet 500 złotych.

Ciasta i ciasteczka – tutaj właściwie sytuacja jest podobna – po wyliczeniu ilości kilogramów cukiernik najczęściej podaje nam cenę zależną od ilości osób. Trzeba jednak pamiętać o pewnych progach cenowych. Wyliczając jednak średniej wielkości przyjęcie może nas to kosztować od 600 do nawet 2000 złotych.

Reasumując cena ostateczna za nasze słodkie przyjęcie  wcale nie musi być słodka, wręcz po uroczystości i ilości pozostałych ciast, ciasteczek może pozostać gorycz porażki obliczeniowej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *